اخبار جديد

کتاب سند جهانی کاهش خطر پذیری سندای ترجمه شده توسط پژوهشکده در دو سایت به آدرس های زیر قابل رویت می باشد:(جهت مشاهده کلیک فرمائید)

1. http://www.preventionweb.net

2. http://www.unisdr.org

 برگزاري  جلسه مشترك سه جانبه ميان پژوهشكده و كرسي يونسكو در مديريت بلاياي طبيعي، دفتر منطقه اي يونسكو تهران و كميسيون ملي يونسكو  با محوريت نحوه همكاري مشترك در طرح هاي آموزشي ، پروژه هاي تحقيقاتي و عملياتي كاهش خطر پذيري سوانح در ايران و كشور هاي منطقه:

مورخ 18/2/96 در محل دفتر منطقه اي يونسكو تهران، جلسه سه جانبه مشتركي با حضور سركار خانم لاروش رييس محترم دفتر منطقه اي يونسكو در تهران، سركار خانم گزاني مدير محترم علوم كميسيون ملي يونسكو و همكاران و نيز جناب آقاي سيد عباس جزايري رياست محترم پژوهشكده و كرسي يونسكو در مديريت بلاياي طبيعي و معاون محترم پژوهشی و دبیر محترم یونسکو در مدریریت بلایان طبیعی برگزار گرديد.

در اين جلسه خانم لاروش بر موضوع كاهش خطر پذيري سوانح، ايمن سازي مدارس و آموزش دانش آموزان در مرحله پيش و پس از رخداد سوانح طبيعي وهمچنين نياز مبرم كشور هاي منطقه(تركمنستان، افغانستان و پاكستان) به مقوله مهم آموزش در رويارويي با سوانح پرداختند. در ادامه جناب آقاي مهندس جزايري به بيان توانمندي هاي پژوهشكده، كرسي يونسكو و مركز علمي كاربردي سوانح طبيعي پرداختند. و اهم فعاليتها در پژوهشكده را انجام طرح هاي جامع خطرپذيري ايران و كشور هاي همسايه، هشدار زمينلرزه، تاب آوري و توسعه پايدار، ارزيابي سازه هاي نا امن،  ‌طرح هاي آموزشي، ‌تحقيقاتي و عملياتي در زمينه تغييرات اقليمي به ويژه ريزگرد ها در منطقه خاور ميانه پرداختند.

 در انتها خانم لاروش بيان داشتند كه با توجه به پتانسيل بالاي پژوهشكده، كرسي يونسكو در مديريت بلاياي طبيعي و مركز آموزش علمي كاربردي سوانح طبيعي، همچنين همسويي فعاليت هاي پژوهشكده با دفتر منطقه اي يونسكو تهران، با همكاري مستمر، فراگير و اثربخش در حوزه هاي آموزشي و پژوهشي همچنين اقدامات مهم در راستاي ارتقا دانش كشور هاي همسايه در زمينه سوانح از جمله تبادل اساتيد، پذيرش و آموزش دانشجويان داوطلب از كشور هاي منطقه، ميتوان ارتباط مستمر، مستحكم و هدفمندي در اين زمينه برقرار كرد.

 

 

 

 

 

 

تازه ها

بسمه تعالي

سمينار آموزشي

مديريت خطرپذيري ( ريسك ) مخاطرات طبيعي در شهرهاي بزرگ و كلانشهرها 

با  رويكرد بررسي چالشهاي موجود، مداخلات جريان‌ها و كنش ها و با تاسي از تجارب موفق جهاني

به گزارش روابط عمومي پژوهشكده سوانح طبيعي همايش يك روزه مديريت خطرپذيري ( ريسك ) مخاطرات طبيعي در شهرهاي بزرگ و كلانشهرها مورخ 5 مرداد 1395 در سالن اجتماعات بنياد مسكن انقلاب اسلامي توسط پژوهشكده سوانح طبيعي با همكاري كرسي يونسكو در مديريت سوانح طبيعي و بنياد مسكن انقلاب اسلامي برگزار گرديد.

اين همايش با هدف تبادل دانش و افزايش آگاهي در حوزه مديريت خطرپذيري شهرهاي بزرگ در مواجهه با مخاطرات طبيعي براي مديران، پژوهشگران و كارشناسان سازمان‌هاي ذي‌ربط و متولي مديريت شهري و مديريت بحران شهرها برگزار گرديد. در ضرورت رويكرد و توجه به مسئله مديريت خطرپذيري مخاطرات طبيعي كلانشهرها با اين نگاه مواجه هستيم كه بيشترين جمعيت كره زمين در كشورهاي در حال توسعه و فقير در شهرها تجمع يافته‌اند و همچنان روند اين افزايش سير صعودي دارد. سكونتگاه‌هاي شهري كه رشد يافته كانونهاي اوليه زيستگاهي هستند، معمولا از نظر خاستگاه در مناطقي آسيب‌پذير از نظر ژئولوژيكي، هيدرولوژيكي و اقليمي به وجود آمده اند. به طور مثال شهر تهران در گستره‌اي از صفحات زمين‌شناسي لرزه‌خيز با گسل‌هاي فعال شكل گرفته و رشد و توسعه يافته است. در مناطق آسيب‌پذير با رشد جمعيت، ريسك (خطرپذيري) شهر و هر آنچه در آن وجود دارد، در برابر بروز مخاطرات طبيعي افزايش مي‌يابد. حتي گاهي اوقات ميزان اين آسيب‌ها به مراتب بيشتر از شهرهاي كوچك مقياس خواهد بود. بنابراين لزوم تدبير و انديشه براي حفاظت از شهروندان و ساكنان، دارايي‌ها، امكانات، تاسيسات و ساير ارزش‌هاي مادي و معنوي اين سكونتگاه‌ها از تعقل و درايت مديران، مسئولان حاكميتي، دولتي و شهري حكايت دارد. در اين همايش عوامل و عناصري كه ميزان خطرپذيري شهر در برابر سوانح طبيعي را افزايش مي‌دهند سخن گفته شده و مورد بررسي و كنكاش قرار گرفت. اين عناصر از جمله عوامل طبيعي،  عوامل ساختاري (قوانين، طرح و برنامه‌هاي توسعه‌اي)، عوامل فرهنگي و عوامل فيزيكي و كالبدي بودند.

همايش با سخنراني آقايان سيد عباس جزايري؛ رئيس پژوهشكده و مركز آموزش عالي علمي كاربردي سوانح طبيعي، احمد مجيد مشاور وزارت راه و شهرسازي و معاون اسبق وزارت مسكن و شهرسازي، محمد امين آكدوغان؛ مشاور فني دفتر برنامه اسكان بشر سازمان ملل با موضوع ، حمزه شكيب؛ رئيس دانشكده عمران دانشگاه تربيت مدرس، سيد جواد حق‌شناس؛ معاون امور مسكن شهري بنياد مسكن انقلاب اسلامي، مجيد عبدالهي؛ مديركل امور مسكن شهري سازمان شهرداري‌ها و دهياري‌ها، بيژن ياور؛ متخصص مديريت بحران  در محورهاي " پيشنهاد برنامه‌اي براي كاهش ريسك لرزه‌اي كلان شهر تهران"، "تاب آوري شهرها و مديريت خطرپذيري شهرها"، " بررسی عوامل کالبدی و فیزیکی موثر بر مدیریت کلانشهر ها "،"حفظ و احياي بافت‌هاي كهن شهري به مثابه حفظ هويت و فرهنگ"، " نقش و جايگاه مديريت شهري در تاب آوري شهرها در برابر حوادث طبيعي "، " آموزش و نظام پايش مستمر هوشمند خطرپذيري شهري به عنوان اركان اساسي- مديريت جامع بحران با رويكرد مديريت جامع خطرپذيري شهري " ادامه پيدا يافت.

پس از هر سخنراني تبادل نظر و جلسه پرسش و پاسخ بين شركت‌كنندگان و سخنران و همچنين ساير مديران حاضر در همايش برگزار گرديد. همايش تخصصي مديريت خطرپذيري كلانشهرها در ساعت 16 پايان يافت.

-------------------------------------------------------------------

 

بسمه تعالي

به گزارش روابط عمومی پژوهشکده سوانح طبیعی پنل تخصصی عملکرد شهرداری ها در حوزه بلایا و سوانح طبیعی در نخستين اجلاس جهاني شوراها و شهرداران 2016   که روز هاي 30 و 31 تیر 1395 برگزار گردید، به مسأله مدیریت شهری و نقش آن در تاب آوری شهرها در برابر سوانح و همچنین نقش هوشمندسازی نظام شهری در کاهش خطرپذیری شهرها پرداخته شد.

اين نشست در روز نخست اجلاس در ساعت 14:30 شروع گرديد. شرکت کنندگان حاضر در این پنل از اعضای شوراهای شهری، شهرداری های سراسر کشور از جمله شهردار گرگان و معاونت ترافیک شهر تهران و ... حضور یافتند. در ابتدا رئیس محترم پژوهشکده سوانح طبیعی جناب آقای سید عباس جزایری در خصوص اهمیت توجه به مدیریت خطرپذیری و مدیریت بحران در شهرهای بزرگ به عنوان منابع جمعیتی و شریان های اقتصادی و اجتماعی یک کشور و لزوم ایمن سازی و اتخاذ تدابیر لازم جهت کاهش آسیب پذیری ها ارائه سخنرانی نمودند. سپس آقای دکتر مجید عبدالهی مشاور و استاد پژوهشکده سوانح طبیعی و مديركل سازمان شهرداري ها و دهياري ها و عضو هيأت علمي دانشگاه علامه طباطبايي در حوزه مباحث مفهوم تاب­آوري شهري، ديدگاه‌هاي نظري در مديريت بحران شهري، تبيين وظايف و ماموريت‌هاي مديريت شهري، اصول و رويكردهاي پايه در تاب­آوري شهري و ماموريت‌هاي مديريت شهري در ايران در حوزه تاب آوري و همچنین تحليل قوانين و مقررات مديريت بحران از منظر مديريت شهري در ايران و دنيا بیان گردید.

آقای دکتر بیژن یاور صاحب‌نظر و متخصص مديريت ريسك و عضو همکار انستیتو مدیریت بحران کشورهای جنوب آفریقا نیز در خصوص مفاهیم خطر، آسیب­پذیری، خطرپذیری های موجود در یک شهر و نقش آموزش و نظام پايش مستمر هوشمند خطرپذيري شهري که به عنوان اركان اساسي مديريت جامع بحران می باشند سخنرانی نمودند.

نشست تخصصی عملکرد شهرداری ها در حوزه سوانح طبیعی پس از استماع نظرها و دیدگاه های شرکت کنندگان و پاسخگویی به سوالات آنها در ساعت 16:30 پایان یافت.

 

 

-------------------------------------------------------------------

انعقاد تفاهم‌نامه همكاري علمي، پژوهشي و آموزشي ميان پژوهشکده سوانح طبیعی و قطب علمي تحليل فضايي و مخاطرات طبيعي دانشگاه خوارزمي

به گزارش روابط عمومي، پژوهشکده سوانح طبیعی و قطب علمي تحليل فضايي و مخاطرات طبيعي دانشگاه خوارزمي در تاريخ 25/03/95 تفاهم‌نامه‌اي با هدف بهره‌گیری از امکانات علمی، تخصصی، تجهیزاتی و ارتقاء مطالعات و طرح‌های پژوهشی و آموزشی به منظور در حوزه پدیده تغییر اقلیم و سوانح و پيامدهاي ناشی از آن منعقد نمودند.  

بر اين اساس و با توجه به جهانی بودن پدیده تغییر اقلیم و آسیب‌های ناشی از آن، لزوم توجه جدی به این موضوع چه در سطح ملی و چه در سطح منطقه‌ای و جهانی ضروری است. اتفاقاتی که طی سال‌های اخیر در اقلیم و منابع آب کشور رخ داده و آثار آن با گرم شدن هوا، کاهش نزولات، خشکسالی‌های متناوب و رواناب رودخانه‌ها کاملا محسوس است، نشان می‌دهند که کاهش منابع آب کشور و تغییر اقلیم باید به عنوان یک اصل پذیرفته شود. نتایج تحقیقیات و مطالعات ملی و بین‌المللی نیز چشم انداز نگران کننده‌ای را برای آینده کشور پیش‌بینی کرده‌اند

براساس این تفاهم نامه قطب علمي تحليل فضايي و مخاطرات طبيعي دانشگاه خوارزمي با پژوهشکده سوانح طبیعی برای  طراحی، برنامه‌ریزی و اجرای دوره‌های آموزشی مرتبط و نیز در طرح های پژوهشی، مطالعاتی، آموزشی در حوزه های فنی، مهندسی و مدیریتی با یکدیگر همکاری مشترک خواهند داشت . همچنین برگزاری و پشتیبانی همایش‌ها، سمینارها، گردهمایی‌ها، کارگاه‌های آموزشی و دوره‌های علمی تخصصی با استفاده از ظرفیت‌های آموزشی و اسناد و مدارک علمی و کتابخانه‌ای ، آموزش کارشناس و نیروی انسانی برای اجرای مدیریت بلایای طبیعی ، همکاری در زمینه کرسی های یونسکو از طریق مبادله اساتید ، انتشار کتب، مجلات و مقالات علمی حاصل از نتایج طرح‌های مشترک در زمینه‌های اقليم و پديده‌هاي حوزه فراگير آن و همچنين شبکه سازی و تبادل اطلاعات ،  اجرای پروژه های پایلوت و کوچک ، بالا بردن اطلاعات علمی و عملی دانشجویان مرتبط در بازدیدهای میدانی از آزمایشگاه‌ها و مراکز آموزشی و استفاده از تجهیزات و آزمایشگاه‌های مورد نیاز در مراکز آموزشی، تبادل تجارب و استفاده از توان اساتید و کارشناسان، منابع و اطلاعات علمی، تجهیزات و امکانات از دیگر موضوعات مورد تفاهم میان طرفین بوده است.

 

دانلود مقاله اقتصاد مقاومتی و مدیریت سیلاب

دانلود گزارش برگزاري اولين كنفرانس ملی مديريت مخاطرات در معادن و فضاهاي زيرزميني

گزارش مقدماتي: سیل استان ايلام و  شهرستان كوهدشت

 

استان لرستان(ادامه مطلب)

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

گزارش مراسم رونمایی ازکتاب ترجمه سند جهانی چارچوب سندای برای کاهش خطر پذیری سوانح در سومین کنفرانس ملی مدیریت بحران
در سومین کنفرانس ملی مدیریت بحران که در روزهای24 و 25 آبان‌ماه جاری در برج میلاد تهران برگزار شد از کتاب ترجمه سندجهانی چارچوب سندای برای کاهش خطرپذیری سوانح با حضور معاون اول رئیس¬جمهور جناب آقای دکتر جهانگیری و وزیر کشور جناب آقای دکتر رحمانی فضلی رونمایی شد. این کتاب با تلاش بخش آموزش¬های کوتاه مدت پژوهشکده سوانح طبیعی و با همکاری سازمان مدیریت بحران کشور تهیه و تدوین گردیده؛و امید است با بهره‌گیری از دانش، تجربیات و اسناد جهانی گام¬هایی موثر در ارتقای سطح دانش آمادگی و مقابله با سوانح و بلایای کشور برداشته شود.


جملات قصار
آنكه باد مي كارد ، طوفان درو مي كند. مثل انگليسي
نظر سنجي
نظر خود را درباره خدمات سايت بفرمائيد ؟


لينك هاي مفيد

 

اوقات شرعي
آمار سايت
بازدید این صفحه 59354
بازدید کننده امروز 0
بازدید کننده دیروز 0
کل بازدید های سایت 68251

Design by PAFCO.