اخبار جديد
 
 

گزارش برگزاري نشست علمی تخصصی« زمین لرزه­های مخرب فلات ایران و کاهش خطر پذیری سازه­ها»
نشست علمی تخصصی« زمین لرزه­ه ای مخرب فلات ایران و کاهش خطر پذیری سازه­ها » همزمان با هفته کاهش اثرات بلایای طبیعی، در روزهای چهارشنبه و پنج­شنبه مورخ 19 و 20 مهرماه 1396 در محل سالن جلسات ستاد مدیریت بحران ‌شهرداري منطقه 6 تهران واقع در پارک لاله؛ و توسط مديريت آموزش‌هاي كوتاه مدت پژوهشكده سوانح طبيعي، دبیرخانه کرسی یونسکو در مدیریت بلایای طبیعی، کارگروه آموزش، کارگروه مقاوم سازی و بازسازی سازه­های کرسی یونسکو در مدیریت بلایای طبیعی و با مشارکت کمیته ملی زمین و ژئوپارک­های کمیسیون ملی یونسکو جمهوری اسلامی ایران برگزار گرديد.

آگاهی و آمادگی جوامع انسانی در برابر سوانح طبیعی و غیرطبیعی یک امر حیاتی و ضروری در کاهش اثرات مخرب سوانح می­باشد،که نیازمند مشارکت و تداوم همکاری­های برنامه ریزی شده و منسجم در تمامی سطوح محلی، ملی و منطقه­ ای است.
13اکتبر برابر با 21 مهر روز جهانی کاهش اثرات بلایای طبیعی است. با توجه به دومین هدف سند جهانی سندای برای کاهش خطر پذیری سوانح مبنی بر کاهش چشمگیر تعداد افراد متاثر از سوانح در سطح جهانی شعار امسال این روز «خانه ایمن و پیشگیری از آوارگی بعد از سانحه» تعیین شده است. در سال های اخیر ایمن سازی شهرهای کشور در برابر حوادث و سوانح غیر مترقبه مورد توجه قرار گرفته است. مدیریت شهری در سرتاسر کشور ناگزیر است برای کاهش اثرات بلایای طبیعی در شهرها، از کارایی بسیار بالایی برخوردار باشد و آن را با گذشت زمان افزایش دهد؛ همچنین، همواره روش های مدیریت و فناوری های موجود را به ویژه در مورد ایمن سازی خدمات تأسیسات و ساختمانهای شهر بهبود بخشد و به هنگام نماید.
ابعاد وسیع خسارات و تلفات ناشی از بلایای طبیعی در شهرهای گوناگون جهان سبب شده است پژوهش های کاربردی گسترده ای در زمینه بهینه کردن ایمن سازی شهرها انجام گیرد. از سوی دیگر، روش های مقابله با بلایای طبیعی و ایمن سازی شهرها، افزایش کارایی روش های مقابله با بلایای طبیعی و ایمن سازی شهری را ضرورت بخشیده است

بنابراین آشکار است که پژوهش های کاربردی در امور مربوط به ایمن سازی شهرها در برابر بلایای طبیعی سبب افزایش ابتکارات در طراحی ها و یافتن بهترین سیاست ها و کارآترین و با صرفه ترین روش ها و فناوری­ها خواهد شد. برای دستیابی به این هدف، گنجاندن برنامه های کاهش آسیب پذیری شهروندان و جامعه که در معرض مخاطرات و بلایای طبیعی هستند در طرح های توسعه شهری ضرورت دارد. در این هفته تمامی مراکز علمی، اجرایی و دست­اندرکاران مقابله با سوانح سعی در ارائه دستاوردهای خود به منظور ارتقاء سطح آگاهی و هم­افزایی جامعه را داشته و تلاش می­کنند تا اقدامات کارآمدی در راستای کاهش خسارات و تلفات ناشی از سوانح انجام دهند. به همین منظور پژوهشکده سوانح طبیعی و کرسی یونسکو در مدیریت بلایای طبیعی با برگزاری نشست علمی تخصصی« زمین لرزه­ه ای مخرب فلات ایران و کاهش خطر پذیری سازه­ها » تلاش می­نماید سهمی تاثیر گذار در این امر خطیر داشته باشد.

در این نشست تعدادکثیری از مسئولین و دست­اندرکاران حوزه مدیریت بحران، متخصصین و کارشناسان دستگاه­های اجرایی کشور حضور داشته و از مباحث علمی و تخصصی آن که توسط اساتید و مدعوین ارائه گردید بهره­ مند شدند. در این نشست ابتدا جناب آقای مهندس جزایری ضمن خوش­آمد گویی به معرفی پژوهشکده سوانح طبیعی و کرسی یونسکو در مدیریت بلایای طبیعی پرداختند و فعالیت­های آنها را تشرح نمودند. سپس سرکار خانم دکتر گزانی مدیر گروه علوم طبیعی و دبیر کمیته ملی زمین و ژئوپارک­های کمیسیون ملی یونسکو جمهوری اسلامی ایران در مورد اهداف و عملکرد کمیسیون ملی یونسکو در راستای توسعه فعالیت­های آموزشی و پژوهشی علوم زمین در سطح ملی، منطقه­ ای و بین­ المللی در جهت تعیین راهکارهای موثر برای رویارویی و کاهش ریسک بلایای طبیعی سخنرانی نمودند. در ادامه اساتید نشست، سخنرانی تخصصی خود را به شرح زیر ارائه کردند.

جناب آقای دکتر قیطانچی استاد برجسته و پیشکسوت موسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران در رابطه با خصوصیات زمین لرزه­های مخرب فلات ایران مطالب خود را بیان نمودند. 

سپس جناب آقای مهندس جعفری مدیر کارگروه مقاوم سازی و بازسازی سازه­های کرسی یونسکو در مدیریت بلایای طبیعی در رابطه با مدیریت کاهش خطرپذیری زلزله و آسیب­پذیری و عملکرد لرزه­ای سازه­ها مطالبی را ارائه نمودند. در سخنرانی آخر نیز جناب آقای دکتر قاسمی عضو هیات علمی دانشگاه آزاد در موضوع بررسی تغییرات آیین­نامه­های طراحی ساختمانها در برابر زلزله مطالبی را بیان نمودند.

گزارش برگزاري سمینار آموزشی « مدیریت خطر پذیری سوانح طبیعی»
در پنجمین دوره کشوری توان­افزایی سرپرستان شبانه روزی دانشگاه فرهنگیان
استان آذربایجان شرقی – تبریز
سمینار آموزشی«مدیریت خطر پذیری سوانح طبیعی» در پنجمین دوره کشوری توان­ افزایی سرپرستان شبانه روزی دانشگاه فرهنگیان، در روز دوشنبه مورخه 20/06/1396 و در محل سالن جلسات پردیس دخترانه فاطمه ­الزهرا (ع) دانشگاه فرهنگیان واقع در استان آذربایجان شرقی شهر تبریز توسط مديريت آموزش‌هاي كوتاه مدت پژوهشكده سوانح طبيعي، کارگروه آموزش کرسی یونسکو در مدیریت بلایای طبیعی و معاونت دانشجویی دانشگاه فرهنگیان برگزار گرديد.

 
با توجه به ضرورت دستیابی به ایمنی پایدار در مراکز آموزشی از طریق کاهش ریسک بروز بحران‌های طبیعی، بهبود وضعیت و ارتقاء سطح آمادگی و پاسخ موثر به سوانح و حوادث در محیط­های تجمع انسانی به ویژه فضاهای آموزشی و خوابگاهی، همراه با حفظ و صیانت از دانشجو معلمان و ارتقای سطح ، بهره‌مندی از محیط آموزشی مطلوب و ایجاد محیط‌های کاری بدون آسیب و آلاینده زیست‌محیطی و در نهایت تحقق اسناد بالادستی دانشگاه، برنامهراهبردی دانشگاه فرهنگیان، سند چشم‌انداز 20 ساله جمهوری اسلامی ایران، منویات مقام معظم رهبری و اسناد بین المللی کاهش خطر پذیری، دوره مذکور با حضور معاون محترم طرح و برنامه و توسعه منابع دانشگاه فرهنگیان جناب آقای دکتر خاکی، ریاست محترم پژوهشکده سوانح طبیعی و کرسی یونسکو در مدیریت بلایای طبیعی جناب آقای مهندس سید عباس جزایری، معاون محترم دانشجویی دانشگاه فرهنگیان سرکار خانم دکتر علی­نژاد و سایر مقامات و مسئولین دانشگاه آغاز گردید.
این دوره آموزشی پیرو تفاهم نامه مشترک فی­مابین پژوهشکده سوانح طبیعی و دانشگاه فرهنگیان به منظور، انتقال تجربیات و آشنایی با اسناد جهانی کاهش خطرپذیری در زمینه برگشت پذیری و تاب آوری مراکز آموزشی در معرض سوانح و حوادث و کاهش اثرات ناشی از سوانح  و حوادث برگزار شده و در این دوره موضوعات زیر توسط اساتید ارائه گردید:
1-    معرفی پژوهشکده سوانح طبیعی و کرسی یونسکو در مدیریت بلایای طبیعی
2-    تاریخچه مدیریت سوانح در کشور و درس­های آموخته شده از سوانح مهم اتفاق افتاده در چند ده اخیردر کشور
3-    اشاره به محورهای مورد نظر همکاری مشترک در تفاهم نامه فی مابین پژوهشکده سوانح طبیعی و  دانشگاه فرهنگیان
4-    مروری براسناد جهانی کاهش خطر پذیری و الویت­های سند جهانی سندای
5-    تعاریف: برگشت­پذیری، کاهش خطرپذیری و مدیریت کاهش خطرپذیری  
6-     مدیریت شرایط اضطراری (اهداف- ویژگی­ها – انواع و....)
7-    تقسم بندی شرایط اضطراری
8-    دستورالعمل هاي آمادگي و واکنش اضطراري
9-    پياده‏سازي مدیریت شرایط اضطراري
10-                        اقدامات و فعالیتهای دانشگاه فرهنگیان در حوزه مدیریت شرایط اضطراری
11-                        اهداف و ماموریت­های اصلی مدیریت خطرپذیری سازه­ها
12-                        شناسایی عوامل خطرآفرین در ساختمان­های آموزشی، خوابگاه­های دانشجویی و سایر فضاهای دانشگاه فرهنگیان
13-                        نحوه ارزیابی آسیب پذیری
گزارش برگزاري دوره آموزشی تبین مفاهیم و عملیاتی کردن سند جهانی سندای برای کاهش خطر پذیری سوانح در شهر همدان

دوره آموزشی«تبین مفاهیم و عملیاتی کردن سند جهانی سندای برای کاهش خطر پذیری سوانح» همزمان با آیین افتتاح اتاق فکر تاب­ آوری شهرداری همدان، در روز سه شنبه مورخه 31/05/1396 و در محل سالن جلسات اداره مدیریت بحران ‌شهرداري همدان توسط مديريت آموزش‌هايكوتاه مدت پژوهشكده سوانح طبيعي، کارگروه آموزش کرسی یونسکو در مدیریت بلایای طبیعی و شهرداری همدان  برگزار گرديد.

 

با توجه به ضرورت دستیابی به توسعه پایدار شهری از طریق کاهش ریسک بروز بحران‌های طبیعی، بهبود وضعیت و نیز توسعه شهرهای کشور همراه با حفظ و صیانت از نیروی انسانی و ارتقای سطح سلامت جامعه، بهره‌مندی از محیط زیست مطلوب و ایجاد محیط‌های کاری بدون آسیب و آلاینده زیست‌محیطی و در نهایت تحقق سند چشم‌انداز 20 ساله جمهوری اسلامی ایران، منویات مقام معظم رهبری و اسناد بین المللی کاهش خطر پذیری، دوره مذکور با حضور معاون محترم هماهنگی امور عمرانی استان جناب آقای مهندس عراقی، ریاست محترم پژوهشکده سوانح طبیعی و کرسی یونسکو در مدیریت بلایای طبیعی جناب آقای مهندس سید عباس جزایری، دبیر کل محترم کمیسیون ملی یونسکو جناب آقای دکتر نصیری قیداری، شهردار محترم همدان جناب آقای رسولی، اعضاء محترم شورای اسلامی شهر همدان و سایر مقامات و مسئولین استان آغاز گردید.
 
 
این دوره آموزشی پیرو تفاهم نامه مشترک فی­مابین پژوهشکده سوانح طبیعی، کرسی مدیریت بلایای طبیعی یونسکو،کمیسیون ملی یونسکو در ایران و شهرداری همدان و به منظور انتقال تجربیات و آشنایی با اسناد جهانی کاهش خطرپذیری در زمینه برگشت پذیری و تاب آوری شهری و کاهش اثرات ناشی از سوانح  و حوادث برگزار شده و در این دوره موضوعات مرتبط با مدیریت و کاهش خطر پذیری، ارتباط توسعه با موضوع کاهش خطر پذیری، نقش و وظایف مدیریت شهری در حوزه تاب آوری شهرها در برابر سوانح و حوادث، انتقال ریسک در سوانح شهری و همچنین مدیریت مهندسی و بازگشایی معابر پس از زلزله ­های شهری ارائه گردید.

 

گزارش برگزاری کارگاه تخصصی توسعه اقتصادی مناطق روستایی در ایران:

 در دهه هاي گذشته با توجه به  مهاجرت روستاييان به مناطق شهري با هدف يافتن شغل و كسب درآمد، مناطق روستايي  در ايران با ناپايداري مشخصي مواجه شده است. بطوريكه يكي از اولويت هاي دولت هاي مستقر در ايران در سال هاي اخير با تاكيد بيشتري بر برنامه‌ريزي با هدف مهاجرت معكوس و بازگشت روستاييان تدوين گرديده است. نمود اين برنامه‌ريزي‌ها را مي توان در برنامه ششم توسعه،‌ سياست هاي ابلاغي اقتصاد مقاومتي و ... در جهت بازگرداندن پايداري به مناطق روستايي به وضوح مشاهده كرد. با اين حال عملياتي شدن برنامه‌هاي ياد شده با رويكرد توسعه‌اي در مناطق روستايي نيازمند زيرساخت‌ها و پيش‌شرط‌هاي مشخصي است كه هنوز به طور كامل در كشور ما محقق نگرديده است. عدم مديريت يكپارچه در برنامه‌ريزي و ضعف در رويكردهاي عملياتي پايدار، مشكلات و مسائل مربوط به مديريت منابع آب،‌ عدم حمايت از شركت هاي خصوصي براي ايجاد اشتغال در مناطق محروم،‌ نبود فن‌آوري‌هاي نوين در اين مناطق و عدم آموزش روستاييان در اين زمينه، ناپايداري مناطق روستايي و آسيب‌پذيري بالاي آنها در برابر رخداد حوادث غيرمترقبه و ... از جمله مسائلي است كه توسعه پايدار اين مناطق را با مشكل مواجه نموده است.  بر اين اساس پژوهشكده سوانح طبيعي با توجه به رسالتي كه بر دوش دارد، و با همكاري كميسيون ملي يونسكو در جمهوري اسلامي ايران به ارائه كارگاه يك روزه اي با هدف شناسايي مسائل و يا موانع موجود مشكلات بر سر راه توسعه اقتصادي در مناطق روستايي و ارائه راهكارهاي عملي در زمينه كاهش مسائل ياد شده پرداختند كه شرح فعاليت هاي صورت گرفته در كارگاه مربوطه در ذيل ارائه گرديده است.

این کارگاه که با هدف معرفی برنامه های تاب آوری و توسعه ای در مناطق روستایی ایران ارائه گردید، با حضور اساتید مختلف از مراکز دانشگاهی، مدیران داخلی  بین المللی کمیسیون ملی یونسکو و مدیران و معاونین وزارتخانه های کشور، جهاد کشاورزی، سازمان میراث فرهنگی، دانشجويان، صاحبنظران و علاقمندان اين حوزه در 26 مرداد ماه 1396 در محل سالن اجتماعات بنياد مسكن انقلاب اسلامي مزين شد. با توجه به اهمیت مباحث مطرح شده و اولویت در این کارگاه، توسعه اقتصادی در مناطق روستایی به عنوان هدف و دستاورد نهایی این کارگاه مدنظر قرار گرفت. بر این اساس مباحث مطرح شده از مبانی توسعه پایدار و به طور خاص توسعه اقتصادی در تقابل با مخاطرات تهدید کننده در مناطق روستایی و کاستی های موجود در برنامه ریزی در زمینه یاد شده مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت. بر اساس برنامه تدوين شده، کارگاه "توسعه اقتصادی مناطق روستایی در ایران"، از ساعت 08:30 صبح، طبق برنامه تدوین شده با پذیرش شرکت کنندگان کارگاه کار خود را آغاز نمود. پس از آن، راس ساعت 09:15 دقیقه صبح و با تشریف فرمایی مقامات مسوول و شرکت کنندگان در سالن برگزاری کارگاه و سپس با قرائت کلام ا... مجید و پخش سرود ملی جمهوری اسلامی ایران کارگاه رسما کار خود را آغاز نمود. سخنرانان افتتاحیه این کارگاه جناب آقای مهندس جزایری، ریاست محترم پژوهشکده سوانح طبیعی و سرکار خانم دکتر گزانی، مدیر محترم گروه علوم کمیسیون ملی یونسکو در جمهوری اسلامی ایران بودند.

 

پس از پایان مراسم افتتاحیه و پذیرایی میان وعده از میهمانان و شرکت کنندگان در کارگاه، بخش علمی کارگاه با سخنرانی جناب آقای دکتر افراخته، استاد تمام گروه جغرافیای دانشگاه خوارزمی آغاز گردید. مباحث ارائه شده توسط ایشان با تاکید بر بایسته های توسعه اقتصادی در مناطق روستایی ارائه شد. بر اساس نظر ايشان، مباحثی همچون پایین بودن سرانه آموزش، عدم برنامه ریزی و نظارت مدون از جمله کاستی های موجود به عنوان مشكلات مربوط به عدم توسعه يافتگي در مناطق روستايي ايران معرفي شد. سخنران دوم این کارگاه تخصصی سرکار خانم استرکوئیش لاروش، رئيس مدیر منطقه ای کمیسیون یونسکو در ایران بودند که با ارائه سخنرانی خود با عنوان"مدیریت پایدار منابع طبیعی برای توسعه اقتصادی در مناطق روستایی" به زبان انگلیسی (و با برگردان همزمان مترجم به زبان فارسی) بر غنای علمی این جلسه افزودند. سخنرانی ایشان در کنار اشارات مهمی به استفاده نادرست کشورهای در حال توسعه بویژه ایران از منابع طبیعی و ارائه ظرفیت های بالای ایران در ارتقاء سطح توسعه اقتصادی مناطق روستایی معطوف گردیده بود. سخنران سوم این کارگاه جناب آقای مهندس مفضلی، عضو هیات علمی پژوهشکده سوانح طبیعی، نیز در ادامه مباحث ارائه شده به بیان تاب آوری اقتصادی مناطق روستایی و رویکردهای نوین برنامه ریزی توسعه ای در این مناطق پرداختند. در ادامه و با رسیدن زمان کارگاه به ساعت نماز و ناهار، در ساعت 13 برنامه علمی کارگاه به مدت یک ساعت متوقف و مجددا از ساعت 14 ادامه سخنرانی‌ها آغاز گردید. در ابتدای قسمت سخنرانی های علمی آموزشی در قسمت بعدازظهر، جناب آقای دکتر گرکانی مدیرکل تحقیقات بنیاد مسکن، به ارائه دستاوردهای بنیاد مسکن انقلاب اسلامی در زمینه ساخت و ساز، مقاوم سازی و تقویت کالبد روستاها پرداختند. سخنران آخر کارگاه تخصصی "توسعه اقتصادی مناطق روستایی در ایران"، جناب آقای مهندس علی ساکت، عضو هیات علمی پژوهشکده سوانح طبیعی ایران بودند که با بیان چرایی نياز به توسعه اقتصادی مناطق روستایی مباحث خود را آغاز نمودند. در سخنرانی ایشان همچنین ظرفیت های تولید و اشتغال در ابعاد مختلف (کشاورزی، صنعتی، توریسم، انرژی های نو و ...) مورد بحث قرار گرفت و در انتها، با ارائه رویکردهای نوین برنامه ریزی توسعه اقتصادی مناطق روستایی در کشورهای مختلف جهان به معرفی راهکارهای کارآمد توسعه اقتصادی در مناطق روستایی ایران با رویکرد بومی پرداخته شد. قسمت پایانی کارگاه نیز با ارائه پنل تخصصی پرسش و پاسخ با عنوان "رویکردهای نوین توسعه اقتصادی مناطق روستایی و اقتصاد مقاومتی" با حضور مسوولین دو وزارتخانه کشور و جهاد کشاورزی (جناب آقای دکتر زیارتی نصرآبادی مدیرکل توسعه روستایی سازمان دهیاری ها و شهرداری های وزارت کشور و جناب آقای مهندس موسوی مدیرکل دفتر مدیریت بحران معاونت برنامه ریزی و توسعه وزارت جهاد کشاورزی) و حضور نماینده سازمان میراث فرهنگی، جناب آقاي دكتر پورحسيني با هدایت سرکار خانم دکتر گزانی، مدیر گروه علوم کمیسیون ملی یونسکو در جمهوری اسلامی با ارائه دیدگاه های حاضرین در پنل و پرسش و پاسخ شرکت کنندگان به شكلي شايسته و با ارائه رويكردهاي عملي در اين زمينه برگزار گرديد.  

 

ارائه شايسته و پرمحتواي اين كارگاه با زحمات افراد زيادي به بار نشست كه لازم است از افرادي كه سهم بيشتري در برگزاري اين كارگاه داشتند، تشكر ويژه به عمل آوريم: از جناب آقای دکتر قیداری ریاست محترم کمیسیون ملی یونسکو در ایران که زحمات زیادی را در زمینه برگزاری مشترک این کارگاه با پژوهشکده سوانح طبیعی ایران، متقبل گردیدند. از سرکار خانم دکتر گزانی، مدیر گروه علوم کمیسیون ملی یونسکو در جمهوری اسلامی ایران که علاوه بر ايراد سخنراني در مراسم افتتاحيه و هماهنگی در برگزاری کارگاه، ریاست پنل ارائه شده در این کارگاه را نیز به عهده داشتند. با تشکر از جناب آقای مهندس جزایری ریاست محترم پژوهشکده سوانح طبیعی و رئیس کمیته بلایای طبیعی در کمیسیون ملی یونسکو در ایران؛ از جناب آقای مهندس علی ساکت، عضو هیات علمی پژوهشکده سوانح طبیعی و مدیر کارگروه تاب آوری و توسعه پایدار در کمیته مدیریت بلایای طبیعی در پژوهشکده سوانح طبیعی که مسوولیت برگزاری این کارگاه را به عهده داشتند؛ از سرکار خانم مریم صدقی، دبیر کمیته مدیریت بلایای طبیعی در پژوهشکده سوانح طبیعی ایران؛ از جناب آقای مهندس مفضلی، عضو هیات علمی پژوهشکده سوانح طبیعی ایران و عضو کارگروه تاب آوری و توسعه پایدار در کمیته مدیریت بلایای طبیعی در پژوهشکده سوانح طبیعی و همچنین از زحمات بی دریغ سرکار خانم مهندس مینا بهزاد مسوول دبیرخانه کارگاه و عضو کارگروه تاب آوری و توسعه پایدار در کمیته مدیریت بلایای طبیعی در پژوهشکده سوانح کمال تشکر و قدردانی را داریم.

امید است برگزاری این کارگاه گامی موثر در هم افزایی علمی سازمان های شرکت کننده  و مسوول در برطرف نمودن مشکلات مناطق روستایی در ایران و توسعه این مناطق بوده و ثمره اين همكاري ها، راهگشاي توسعه اقتصادي پايدار در اين مناطق باشد. بر این اساس قطعنامه ای نيز مبتنی بر بندهای مورد تاکید در این کارگاه برای نیل به اهداف یاد شده، تهیه و به سازمان های شرکت کننده در این کارگاه اعطا خواهد شد تا به عنوان سندی مشترک برای هم اندیشی، برنامه ریزی و اجرای برنامه های عملیاتی در تحقق توسعه اقتصادی مناطق روستایی در ایران مورد استفاده قرار گيرد، انشاء ا

قطعنامه پاياني كارگاه توسعه اقتصادي مناطق روستايي در ايران
 
 25 مرداد ماه 1396

با ياري خداوند كارگاه تخصصي توسعه اقتصادي مناطق روستايي که با هدف معرفی برنامه های تاب آوری و توسعه ای در مناطق روستایی ایران ارائه گردید، با حضور اساتید مختلف از مراکز دانشگاهی، مدیران داخلی  بین المللی کمیسیون ملی یونسکو و مدیران و معاونین وزارتخانه های کشور، جهاد کشاورزی، سازمان میراث فرهنگی، دانشجويان، صاحب‌نظران و علاقمندان اين حوزه در 25 مرداد ماه 1396 در محل سالن اجتماعات بنياد مسكن انقلاب اسلامي مزين شد.

 ضمن تشكر و سپاس ويژه از شركت كندگان و ارائه‌دهندگان سخنراني ها در اين كارگاه و نيز با ابراز امتنان از تلاش‌ها و زحمات كميته‌هاي علمي و اجرايي برگزاركننده‌ي همايش، و با قدرداني از حمايت‌ها و مساعدت‌هاي بي‌دريغ مسئولين در برگزاري هرچه بهتر اين كارگاه اهم نقطه نظرات و پيشنهادات ارائه شده در كارگاه كه با عنوان اصول بيانيه كارگاه تخصصي توسعه اقتصادي مناطق روستايي در ايران، مورد تصويب و تاكيد شركت كنندگان قرار گرفت،‌ به شرح زير اعلام مي‌گردد:

 ۱- تاكيد بر تعريف و شناخت راهكارهاي نوين در توسعه اقتصادي مناطق روستايي در ايران با رويكرد توسعه پايدار و بر مبناي سياست هاي ابلاغي اقتصاد مقاومتي. لذا شايسته است مسئولين در تعريف و تبيين جايگاه اين مبحث توجه ويزه مبذول دارند.

۲- با توجه به تحولات اقتصادي و اجتماعي كشور و  با عنايت به توجه به رويكردهاي نوين در اين حوزه لازم است ارائه مباحث تخصصي در اين زمينه با جزئيات بيشتر به صورت ارائه رشته هاي دانشگاهي در مقاطع مختلف و يا كارگاه هايي با ديدگاه هاي تخصصي تر در اين زمينه تداوم يابد تا رويكرد صحيح و دقيقي در اين مقوله براي عملياتي نمودن برنامه هاي سازگار در زمينه توسعه اقتصادي در مناطق روستايي تدوين گردد.

 3- تاكيد جدي بر آموزش مهارتهاي حرفه اي به دانشجويان رشته هاي مرتبط در محيط هاي آموزشي مورد نياز به منظور افزايش كفايت حرفه اي فارغ التحصيلان و اجتناب از محدود شدن به آموزش هاي نظري صرف.

 4- با توجه به ماهيت بين رشته اي بودن اين تخصص و كمبود فعلي استاد در اين حوزه تاكيد بر استفاده از تيم هاي آموزشي متشكل از تخصص هاي مورد نياز در اجراي برنامه هاي آموزش.

 5- بومي سازي رويكردهاي توسعه اقتصادي و تدوين برنامه هاي تاب آوري اقتصادي مبتني بر سياست هاي كلي نظام و رويكردهاي نوين ارائه شده در كشورهاي توسعه يافته و يا در حال توسعه براي ارتقاء سطح اقتصادي در مناطق روستايي و كمك به ساكنان اين مناطق در ايجاد كسب و كار و افزايش رونق اقتصادي در اين مناطق.

6- محيا نمودن شرايط براي ورود عملي و راهگشا براي روستاييان مهاجرت نموده و شركت هاي خصوصي علاقمند به مباحث توسعه اقتصادي و آماده نمودن زيرساخت هاي لازم براي عملي شدن برنامه هاي توسعه اقتصادي در اين مناطق.

 7- تاكيد بر متناسب سازي؛ سامان دهي طرح هاي پژوهشي اعم از رساله هاي دانشجويان تحصيلات تكميلي و طرحهاي تحقيقاتي عملياتي پژوهشگران بر اساس نيازهاي مربوطه در حوزه توسعه اقتصادي مناطق روستايي.

8- ايجاد تشكل ها و كميته هاي تخصصي بين سازماني در زمينه تدوين برنامه ها،‌ راهكارها و رويكردهاي نوين مورد نياز براي توسعه اقتصادي مناطق روستايي و تعامل با سازمان هاي درگير در اين بحث و هم افزايي و سازماندهي امكانات كشور در زمينه تحقق اين هدف.

 9- تلاش در جهت راه‌اندازي مجلات علمي- پژوهشي و تاكيد بر توسعه و ارتقاي كيفي و كمي مجلات علمي پژوهشي در اين حوزه.

 10- ارائه برنامه هاي مدون در زمينه ظرفيت سنجي افراد ساكن در مناطق روستايي و تدوين رويكردهاي نوين در خصوص بازاريابي داخلي و خارجي با توجه به پتانسيل موجود در توليد محصولات با كيفيت.

11-  مشاركت با سازمان هاي بين المللي در زمينه ارائه راهكارهاي نوين در خصوص الگوسازي رويكردهاي عملياتي اتخاذ شده در كشورهاي توسعه يافته در خصوص توليد كار و اشتغال در مناطق روستايي.

12- تاكيد بر توسعه تنوع شغلي در ايران و بويژه در مناطق روستايي با توجه به ظرفيت هاي موجود در اين مناطق و ارائه راهكارهاي نوين درتوسعه پايدار صادرات محصولات كشاورزي، توجه به مساله مديريت منابع آب، توسعه صنعت گردشگري، برنامه ريزي در زمينه توسعه صنايع تبديلي، استفاده از انرژي هاي نو با توجه به تنوع اقليمي در ايران، گسترش كارامد مبحث دام و طيور و ارائه راهكارهاي نوين در اين زمينه، تدوين برنامه هاي سازگار با محيط هاي روستايي مختلف در زمينه ايجاد كسب و كار و تبديل روستاها به مناطق مولد در كشور.

13- ارائه طرح هاي تاب آوري در زمينه مواجهه با سوانح طبيعي و افزايش ايمني مناطق روستايي در برابر رخداد اين سوانح و برنامه ريزي مدون در زمينه نحوه خدمات دهي به روستاييان در خصوص برآورده نمودن نيازهاي اوليه از جمله آب، ‌برق،‌ گاز و ... به عنوان عوامل موثر در تشديد مهاجرت روستاييان به مناطق شهري

14- مطالعه،‌ تحقيق و بررسي در زمينه نحوه حمايت هاي موثر و مناسب دولت از روستاييان براي ارتقاء سطح توسعه اقتصادي و ايجاد كسب و كار پايدار در اين مناطق.

15-  توافق و تاكيد بر برگزاري كارگاه هاي توسعه اي با رويكرد ياد شده براي ارتقاء سطح زندگي و توسعه اقتصادي در مناطق روستايي.

 

تازه ها

بسمه تعالي

سمينار آموزشي

مديريت خطرپذيري ( ريسك ) مخاطرات طبيعي در شهرهاي بزرگ و كلانشهرها 

با  رويكرد بررسي چالشهاي موجود، مداخلات جريان‌ها و كنش ها و با تاسي از تجارب موفق جهاني

به گزارش روابط عمومي پژوهشكده سوانح طبيعي همايش يك روزه مديريت خطرپذيري ( ريسك ) مخاطرات طبيعي در شهرهاي بزرگ و كلانشهرها مورخ 5 مرداد 1395 در سالن اجتماعات بنياد مسكن انقلاب اسلامي توسط پژوهشكده سوانح طبيعي با همكاري كرسي يونسكو در مديريت سوانح طبيعي و بنياد مسكن انقلاب اسلامي برگزار گرديد.

اين همايش با هدف تبادل دانش و افزايش آگاهي در حوزه مديريت خطرپذيري شهرهاي بزرگ در مواجهه با مخاطرات طبيعي براي مديران، پژوهشگران و كارشناسان سازمان‌هاي ذي‌ربط و متولي مديريت شهري و مديريت بحران شهرها برگزار گرديد. در ضرورت رويكرد و توجه به مسئله مديريت خطرپذيري مخاطرات طبيعي كلانشهرها با اين نگاه مواجه هستيم كه بيشترين جمعيت كره زمين در كشورهاي در حال توسعه و فقير در شهرها تجمع يافته‌اند و همچنان روند اين افزايش سير صعودي دارد. سكونتگاه‌هاي شهري كه رشد يافته كانونهاي اوليه زيستگاهي هستند، معمولا از نظر خاستگاه در مناطقي آسيب‌پذير از نظر ژئولوژيكي، هيدرولوژيكي و اقليمي به وجود آمده اند. به طور مثال شهر تهران در گستره‌اي از صفحات زمين‌شناسي لرزه‌خيز با گسل‌هاي فعال شكل گرفته و رشد و توسعه يافته است. در مناطق آسيب‌پذير با رشد جمعيت، ريسك (خطرپذيري) شهر و هر آنچه در آن وجود دارد، در برابر بروز مخاطرات طبيعي افزايش مي‌يابد. حتي گاهي اوقات ميزان اين آسيب‌ها به مراتب بيشتر از شهرهاي كوچك مقياس خواهد بود. بنابراين لزوم تدبير و انديشه براي حفاظت از شهروندان و ساكنان، دارايي‌ها، امكانات، تاسيسات و ساير ارزش‌هاي مادي و معنوي اين سكونتگاه‌ها از تعقل و درايت مديران، مسئولان حاكميتي، دولتي و شهري حكايت دارد. در اين همايش عوامل و عناصري كه ميزان خطرپذيري شهر در برابر سوانح طبيعي را افزايش مي‌دهند سخن گفته شده و مورد بررسي و كنكاش قرار گرفت. اين عناصر از جمله عوامل طبيعي،  عوامل ساختاري (قوانين، طرح و برنامه‌هاي توسعه‌اي)، عوامل فرهنگي و عوامل فيزيكي و كالبدي بودند.

همايش با سخنراني آقايان سيد عباس جزايري؛ رئيس پژوهشكده و مركز آموزش عالي علمي كاربردي سوانح طبيعي، احمد مجيد مشاور وزارت راه و شهرسازي و معاون اسبق وزارت مسكن و شهرسازي، محمد امين آكدوغان؛ مشاور فني دفتر برنامه اسكان بشر سازمان ملل با موضوع ، حمزه شكيب؛ رئيس دانشكده عمران دانشگاه تربيت مدرس، سيد جواد حق‌شناس؛ معاون امور مسكن شهري بنياد مسكن انقلاب اسلامي، مجيد عبدالهي؛ مديركل امور مسكن شهري سازمان شهرداري‌ها و دهياري‌ها، بيژن ياور؛ متخصص مديريت بحران  در محورهاي " پيشنهاد برنامه‌اي براي كاهش ريسك لرزه‌اي كلان شهر تهران"، "تاب آوري شهرها و مديريت خطرپذيري شهرها"، " بررسی عوامل کالبدی و فیزیکی موثر بر مدیریت کلانشهر ها "،"حفظ و احياي بافت‌هاي كهن شهري به مثابه حفظ هويت و فرهنگ"، " نقش و جايگاه مديريت شهري در تاب آوري شهرها در برابر حوادث طبيعي "، " آموزش و نظام پايش مستمر هوشمند خطرپذيري شهري به عنوان اركان اساسي- مديريت جامع بحران با رويكرد مديريت جامع خطرپذيري شهري " ادامه پيدا يافت.

پس از هر سخنراني تبادل نظر و جلسه پرسش و پاسخ بين شركت‌كنندگان و سخنران و همچنين ساير مديران حاضر در همايش برگزار گرديد. همايش تخصصي مديريت خطرپذيري كلانشهرها در ساعت 16 پايان يافت.

-------------------------------------------------------------------

 

بسمه تعالي

به گزارش روابط عمومی پژوهشکده سوانح طبیعی پنل تخصصی عملکرد شهرداری ها در حوزه بلایا و سوانح طبیعی در نخستين اجلاس جهاني شوراها و شهرداران 2016   که روز هاي 30 و 31 تیر 1395 برگزار گردید، به مسأله مدیریت شهری و نقش آن در تاب آوری شهرها در برابر سوانح و همچنین نقش هوشمندسازی نظام شهری در کاهش خطرپذیری شهرها پرداخته شد.

اين نشست در روز نخست اجلاس در ساعت 14:30 شروع گرديد. شرکت کنندگان حاضر در این پنل از اعضای شوراهای شهری، شهرداری های سراسر کشور از جمله شهردار گرگان و معاونت ترافیک شهر تهران و ... حضور یافتند. در ابتدا رئیس محترم پژوهشکده سوانح طبیعی جناب آقای سید عباس جزایری در خصوص اهمیت توجه به مدیریت خطرپذیری و مدیریت بحران در شهرهای بزرگ به عنوان منابع جمعیتی و شریان های اقتصادی و اجتماعی یک کشور و لزوم ایمن سازی و اتخاذ تدابیر لازم جهت کاهش آسیب پذیری ها ارائه سخنرانی نمودند. سپس آقای دکتر مجید عبدالهی مشاور و استاد پژوهشکده سوانح طبیعی و مديركل سازمان شهرداري ها و دهياري ها و عضو هيأت علمي دانشگاه علامه طباطبايي در حوزه مباحث مفهوم تاب­آوري شهري، ديدگاه‌هاي نظري در مديريت بحران شهري، تبيين وظايف و ماموريت‌هاي مديريت شهري، اصول و رويكردهاي پايه در تاب­آوري شهري و ماموريت‌هاي مديريت شهري در ايران در حوزه تاب آوري و همچنین تحليل قوانين و مقررات مديريت بحران از منظر مديريت شهري در ايران و دنيا بیان گردید.

آقای دکتر بیژن یاور صاحب‌نظر و متخصص مديريت ريسك و عضو همکار انستیتو مدیریت بحران کشورهای جنوب آفریقا نیز در خصوص مفاهیم خطر، آسیب­پذیری، خطرپذیری های موجود در یک شهر و نقش آموزش و نظام پايش مستمر هوشمند خطرپذيري شهري که به عنوان اركان اساسي مديريت جامع بحران می باشند سخنرانی نمودند.

نشست تخصصی عملکرد شهرداری ها در حوزه سوانح طبیعی پس از استماع نظرها و دیدگاه های شرکت کنندگان و پاسخگویی به سوالات آنها در ساعت 16:30 پایان یافت.

 

 

-------------------------------------------------------------------

انعقاد تفاهم‌نامه همكاري علمي، پژوهشي و آموزشي ميان پژوهشکده سوانح طبیعی و قطب علمي تحليل فضايي و مخاطرات طبيعي دانشگاه خوارزمي

به گزارش روابط عمومي، پژوهشکده سوانح طبیعی و قطب علمي تحليل فضايي و مخاطرات طبيعي دانشگاه خوارزمي در تاريخ 25/03/95 تفاهم‌نامه‌اي با هدف بهره‌گیری از امکانات علمی، تخصصی، تجهیزاتی و ارتقاء مطالعات و طرح‌های پژوهشی و آموزشی به منظور در حوزه پدیده تغییر اقلیم و سوانح و پيامدهاي ناشی از آن منعقد نمودند.  

بر اين اساس و با توجه به جهانی بودن پدیده تغییر اقلیم و آسیب‌های ناشی از آن، لزوم توجه جدی به این موضوع چه در سطح ملی و چه در سطح منطقه‌ای و جهانی ضروری است. اتفاقاتی که طی سال‌های اخیر در اقلیم و منابع آب کشور رخ داده و آثار آن با گرم شدن هوا، کاهش نزولات، خشکسالی‌های متناوب و رواناب رودخانه‌ها کاملا محسوس است، نشان می‌دهند که کاهش منابع آب کشور و تغییر اقلیم باید به عنوان یک اصل پذیرفته شود. نتایج تحقیقیات و مطالعات ملی و بین‌المللی نیز چشم انداز نگران کننده‌ای را برای آینده کشور پیش‌بینی کرده‌اند

براساس این تفاهم نامه قطب علمي تحليل فضايي و مخاطرات طبيعي دانشگاه خوارزمي با پژوهشکده سوانح طبیعی برای  طراحی، برنامه‌ریزی و اجرای دوره‌های آموزشی مرتبط و نیز در طرح های پژوهشی، مطالعاتی، آموزشی در حوزه های فنی، مهندسی و مدیریتی با یکدیگر همکاری مشترک خواهند داشت . همچنین برگزاری و پشتیبانی همایش‌ها، سمینارها، گردهمایی‌ها، کارگاه‌های آموزشی و دوره‌های علمی تخصصی با استفاده از ظرفیت‌های آموزشی و اسناد و مدارک علمی و کتابخانه‌ای ، آموزش کارشناس و نیروی انسانی برای اجرای مدیریت بلایای طبیعی ، همکاری در زمینه کرسی های یونسکو از طریق مبادله اساتید ، انتشار کتب، مجلات و مقالات علمی حاصل از نتایج طرح‌های مشترک در زمینه‌های اقليم و پديده‌هاي حوزه فراگير آن و همچنين شبکه سازی و تبادل اطلاعات ،  اجرای پروژه های پایلوت و کوچک ، بالا بردن اطلاعات علمی و عملی دانشجویان مرتبط در بازدیدهای میدانی از آزمایشگاه‌ها و مراکز آموزشی و استفاده از تجهیزات و آزمایشگاه‌های مورد نیاز در مراکز آموزشی، تبادل تجارب و استفاده از توان اساتید و کارشناسان، منابع و اطلاعات علمی، تجهیزات و امکانات از دیگر موضوعات مورد تفاهم میان طرفین بوده است.

 

دانلود مقاله اقتصاد مقاومتی و مدیریت سیلاب

دانلود گزارش برگزاري اولين كنفرانس ملی مديريت مخاطرات در معادن و فضاهاي زيرزميني

گزارش مقدماتي: سیل استان ايلام و  شهرستان كوهدشت

 

استان لرستان(ادامه مطلب)

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

گزارش مراسم رونمایی ازکتاب ترجمه سند جهانی چارچوب سندای برای کاهش خطر پذیری سوانح در سومین کنفرانس ملی مدیریت بحران
در سومین کنفرانس ملی مدیریت بحران که در روزهای24 و 25 آبان‌ماه جاری در برج میلاد تهران برگزار شد از کتاب ترجمه سندجهانی چارچوب سندای برای کاهش خطرپذیری سوانح با حضور معاون اول رئیس¬جمهور جناب آقای دکتر جهانگیری و وزیر کشور جناب آقای دکتر رحمانی فضلی رونمایی شد. این کتاب با تلاش بخش آموزش¬های کوتاه مدت پژوهشکده سوانح طبیعی و با همکاری سازمان مدیریت بحران کشور تهیه و تدوین گردیده؛و امید است با بهره‌گیری از دانش، تجربیات و اسناد جهانی گام¬هایی موثر در ارتقای سطح دانش آمادگی و مقابله با سوانح و بلایای کشور برداشته شود.


جملات قصار
شخص صاحب سجايا كسي است كه ميداند چه مي خواهد، اسير احساسات نيست و مطابق اصولي صحيح رفتار ميكند. فرويد
نظر سنجي
نظر خود را درباره خدمات سايت بفرمائيد ؟


لينك هاي مفيد

اوقات شرعي
آمار سايت
بازدید این صفحه 59535
بازدید کننده امروز 0
بازدید کننده دیروز 5
کل بازدید های سایت 68532

طراحی سایت و اتوماسیون اداری پافکو