آغاز پذيرش دانشجو از22مردادتا4شهريوردر مقاطع كارداني وكارشناسي نظام ترمي

 

پايش شهري در آموزش سوانح(دریافت مطلب)

سومین جلسه شورای راهبردی تفاهم نامه سه جانبه میان پژوهشکده سوانح طبیعی و کرسی یونسکو در مدیریت بلایای طبیعی، کمیسیون ملی یونسکو و شهرداری همدان (دریافت خبر)
------------------------ 
گزارش نشست علمي تخصصي

" فناوري هاي نوين در مقاوم سازي لرزه اي سازه ها"

برای دریافت عکس های دستجمعی نشست فناوري هاي نوين کلیک نمائید

نشست علمي تخصصي با عنوان " فناوي هاي نوين در مقاوم سازي لرزه اي سازه ها" در تاريخ 10 ارديبهشت 1397 توسط گروه پژوهشي مقاوم سازي و بازسازي پژوهشكده سوانح طبيعي با همكاري كارگروه تخصصي مقاوم سازي كرسي يونسكو در مديريت بلاياي طبيعي و سازمان مشاور فني و مهندسي شهرداري تهران در سالن كنفرانس مركز مديريت بحران شهرداري منطقه 6 تهران، برگزار شد.
 

 
در اين نشست جناب آقاي مهندس جزايري، رئيس پژوهشكده و كرسي يونسكو در مديريت بلاياي طبيعي، پس از بيان خيرمقدم به ماموريت هاي پژوهشكده سوانح طبيعي در كرسي يونسكو و طرح هاي كاهش خطرپذيري زلزله در سطح كشور پرداختند.

  در ادامه جناب آقاي مهندس جعفري، مدير گروه مقاوم سازي و بازسازي سازه ها، اهداف برگزاري اين نشست را ارائه نمودند. ايشان اعلام كردند روش هاي طراحي و فناوري هاي اجراي ساختمان هاي مقاوم در برابر زلزله در سال هاي اخير پيشرفت چشمگيري داشته است، از جمله اين روش ها استفاده از ميراگرهاي انرژي و جداسازي لرزه اي مي باشد كه با توجه به تجربيات موجود در دنيا، سازه هايي كه اين فناوري ها در آنها استفاده شده است، در بسياري از موارد عملكرد مناسبي در زلزله نشان داده اند. در كشور ما نيز با توجه به توسعه روز افزون و روند رو به رشد ساخت و ساز و وضعيت لرزه خيزي كشور، به كارگيري اين فناوري ها در ساختمانهاي با اهميت بالا بويژه بيمارستانها و بخش هايي از شريان هاي حياتي مانند پل هاي مهم و نيروگاه ها مورد توجه قرار گرفته است. ايشان در ادامه اعلام نمودند با توجه به اينكه مدارك و معيارهاي فني طراحي و اجرايي در اين رابطه در كشور محدود است، اين نشست برخي نكات مهم اين سيستم ها را براي علاقه مندان به اين موضوع روشن مي سازد.

  در اين نشست جناب آقاي مهندس رحمتي، مدير گروه مقاوم سازي پل و ابنيه فني سازمان مشاور فني و مهندسي شهرداري تهران، ضمن تشكر از برگزاري اين نشست توسط پژوهشكده به همكاري هاي مشترك اين سازمان و پژوهشكده در طرح ها و مطالعات ارزيابي آسيب پذيري و بهسازي لرزه اي پل ها و ابنيه فني شهر تهران پرداختند و نكاتي را از تجربيات و دستاوردهاي استفاده از اين المانها در پروژه هاي شهري اين سازمان، ارائه نمودند. 

  سپس آقاي دكتر زهرايي به بررسي انواع ميراگرهاي انرژي و جداسازهاي لرزه اي و طريقه كاركرد آنها را بيان نمودند. ايشان به نحوه توزيع انرژي زلزله در يك سازه و نحوه استهلاك انرژي و ارتقاي عملكرد سازه ها با بهره گيري از اين نوع فناوري هاي پرداختند. در ادامه نشست جناب آقاي دكتر ضيائي فر سخنراني خود را با موضوع روشهاي نوين طراحي لرزه اي با استفاده از ميراگرها و جداسازهاي لرزه اي انجام داداند. ايشان معيارهاي فني مورد استفاده در طراحي سازه هايي كه از اين المان ها استفاده مي شود را بيان كردند. همچنين ملاحظات و نكات مهم اجرايي در فرايند انتخاب جداسازها، طراحي، اجرا و نگهداري آنها توسط ايشان بيان شد.

 
 
 
طرح سلسله كارگاه هاي  علمي- آموزشي درس آموخته هاي زلزله ازگله كرمانشاه و اجراي طرح جامع مدیریت بلایای طبیعی استان كرمانشاه در جلسه ستاد بازسازي مناطق زلزله زده  استان كرمانشاه(دریافت خبر)

  گزارش جلسه امضاء تفاهم نامه همکاری علمی، آموزشی و پژوهشی فی­­مابین

 پژوهشکده سوانح طبیعی و سازمان جهاد دانشگاهی استان گیلان 

جلسه امضاء تفاهم­نامه همکاری علمی، آموزشی و پژوهشی میان پژوهشکده سوانح طبیعی و سازمان جهاد دانشگاهی استان گیلان در روزیکشنبه مورخه 02/02/1397 در محل سازمان جهاد دانشگاهی استان گیلان واقع در پردیس دانشگاه گیلان در رشت برگزار گردید. در این جلسه جناب آقای مهندس سید عباس جزایری ضمن معرفی پتانسیل­های پژوهشکده ابراز امیدورای نمودند که با امضای این تفاهم نامه امکان اجرای برنامه­های آموزشی و پژوهشی مورد نیاز استان با استفاده از توان علمی هر دو مجموعه فراهم گردد. همچنین جناب آقای دکتر فریبرز جمال­زادفلاح رئیس سازمان جهاد دانشگاهی استان گیلان با اشاره به ظرفیت­های استان و امکانات جهاد دانشگاهی به لزوم اجرایی نمودن مفاد تفاهم نامه اشاره نمودن. در این جلسه مقرر گردید تا یک برنامه کاری توسط نمایندگان هردو مجموعه تهیه و براساس آن اقدامات اجرایی انجام پذیرد. 

گزارش مقدماتي زمين لرزه ملارد در مرز استان البرز و تهران

(با تاكيد بر پارامترهاي لرزه خيزي)

ارائه دهنده:

علي ساكت، عضو هيات علمي پژوهشكده سوانح طبيعي

مينا بهزاد، كارشناس پژوهشي

زمين لرزه ملارد با بزرگي 2/5 در ساعت 23:27 دقيقه روز 29 آذرماه و به گزارش موسسه ژئوفيزيك دانشگاه تهران در طول جغرافيايي 96/50 و عرض جغرافيايي 68/35 در عمق 15 كيلومتري رخ داد. كانون سطحي اين زمين لرزه در 3 كيلومتري شمال ملارد و 14 كيلومتري جنوب كرج گزارش گرديد.  به دليل عمق نسبتا زياد، اين زمين لرزه به جز استان البرز در استان‌هاي قزوين،‌ تهران،‌ قم و مازندران احساس شد. در پي رخداد اين زمين لرزه كه به مرگ يك زن و زخمي شدن چند ده نفر انجاميد، عده زيادي از ساكنين استان البرز و تهران و برخي مناطق ديگر به دليل ترس از رخداد زمين لرزه اي بزرگتر شب را تا صبح در خيابان ها به سر بردند. اين زمين لرزه در ساعات اوليه پس از رخداد با پس لرزه هاي مواجه بود كه هيچ يك از پس لرزه ها بزرگي قابل توجهي نداشتند.
گسل مسبب احتمالي زمين لرزه و ساز وكار آن:

 پژوهشگاه بين المللي زلزله شناسي و مهندسي زلزله، ساز و كار احتمالي گسل مسبب اين زمين لرزه را امتدادلغز توصيف نمودند كه با توجه به گستره احساس زمين لرزه و وضعيت پس لرزه ها انطباق نسبي مناسبي با شواهد ارائه شده در اين زمين لرزه دارد.

رخداد اين زمين لرزه در پي افزايش ميزان لرزه خيزي در منطقه اشتهارد و مشكين دشت در استان البرز رخ داده است. بررسي در خصوص جانمايي كانون سطحي زمين لرزه نشان از اين نكته دارد كه انتساب گسل رباط كريم و انتهاي جنوب شرقي گسل اشتهارد مي تواند مسبب رخداد اين زمين لرزه باشد و لذا انتساب فعاليت بخشي از گسل شمال تهران به اين زمين لرزه با توجه به فاصله زياد آن از كانون زمين لرزه اصلي درست به نظر نمي رسد. با بررسي دقيق تر پس لرزه ها مي‌توان شاخه اي از گسل رباط كريم را مسبب زمين لرزه دانست چراكه مكانيسم ارائه شده براي گسل اشتهارد بر اساس شواهد قبلي معكوس بوده است. بر اين اساس اگر گسل رباط كريم را كه مكانيسم دقيقي از آن وجود ندارد مسبب اين زمين لرزه بدانيم حداقل در قسمت انتهايي اين گسل يا شاخه هايي از آن مي توان ساز و كار كانوني امتدادلغز را در نظر گرفت.

 
وضعيت پيش لرزه ها و پس لرزه ها:

دقيقا از دو ماه قبل از رخداد زمين لرزه اصلي (اول آبان ماه 1396) پيش لرزه هايي در محدوده كمتر از 30 كيلومتري كانون سطحي آن به وقوع پيوست كه در ميان اين پيش لرزه ها 3 پيش لرزه با بزرگي 3 تا 3/3 و 16 پيش لرزه با بزرگي 2 تا 8/2 به ثبت رسيد. نكته قابل ذكر در اين زمينه اينكه روند افزايش بزرگي در رخداد پيش لرزه ها، از 10 روز قبل از زمين لرزه اصلي تا حدودي نمايان گرديده بود. براي اين زمين لرزه تا 30 ساعت پس از رخداد زمين لرزه اصلي 11 پس لرزه با بزرگي 5/1 و بيشتر به ثبت رسيد كه تنها 2 مورد آنها بزرگي بيشتر از 2 (با اندازه 1/2 و 6/2 ) داشتند.

 

تحليل وضعيت آينده در منطقه زلزله زده در كوتاه دوره:

 نتايج بررسي ها حاكي از آن است كه احتمال رخداد زمين لرزه بزرگتر و يا پس لرزه هاي بزرگ ناشي از اين زمين لرزه به دليل نوع مكانيسم و عدم تغييرات مشخص در روند پس لرزه ها پايين است.

 

منابع:

-         وب سايت موسسه ژئوفيزيك دانشگاه تهران

http://irsc.ut.ac.ir/current_map.php?lang=fa         

 

-         گزارش خبري پژوهشگاه بين المللي زلزله شناسي و مهندسي زلزله

-         وب سايت مركز لرزه نگاري اروپا مديترانه

https://www.emsc-csem.org/Earthquake/world/M4/?view=2

گزارش برگزاري پنجمین کنفرانس ملی جامع مدیریت و مهندسی سیلاب
پنجمین کنفرانس ملی جامع مدیریت و مهندسی سیلاب در روزهای دوشنبه و سه­شنبه مورخ 22 و 23 آبان ماه 1396 در محل سالن کنفرانس راه­آهن جمهوری اسلامی ایران؛ و توسط مديريت آموزش‌هاي كوتاه مدت پژوهشكده سوانح طبيعي و با مشارکت وزارت راه و شهرسازی، وزارت نیرو، موسسه تحقیقات آب و شرکت مدیریت منابع آب و همچنین حمایت علمی و معنوی دانشگاه­ها، مراکز علمی پژوهشی و سایر نهادها، همانند کرسی یونسکو در مدیریت بلایای طبیعی برگزار گرديد.

 
معرفي كنفرانس:
بخش وسيعي از جمعيت جهان، به طور مستقيم يا غيرمستقيم، از طريق منابع طبيعي حياتي در سيلاب دشتها و همچنين درآمد توليد شده در اثر استفاده از آنها، امرار معاش مي كنند. اين در صورتي است كه امروزه موضوعات و دغدغه هاي جهاني، چون افزايش فشار جمعيت، تخريب مداوم توانايي هاي اكوسيستم ها و البته تنوع آب و هوايي و تغيير اقليم، منجر به افزايش چشمگير ريسك سيل در سراسر جهان شده ومي شوند. در نتيجه اثرات نامطلوب و خسارات زيانبار سيلاب اغلب موجب بروز پيامدهاي گسترده اجتماعي، اقتصادي و زيست محيطي شامل از دست دادن جان و دارايي افراد، مهاجرت دسته جمعي مردم و حيوانات، تخريب محيط زيست و كمبود مواد غذايي، انرژي، آب و ساير نيازهاي اساسي، مي شود. 
در سالهاي اخير افزايش شدت، حجم و تعداد وقوع سيل و ميزان خسارات ناشي از بروز اين پديده به دليل عوامل گوناگوني چون افزايش جمعيت، تغيير كاربري اراضي، تغيير اقليم و نوسانات آب و هوايي و توسعه مناطق مسكوني و اقتصادي در سيلاب دشتها ميزان آسيب پذيري اقتصادي، اجتماعي و فيزيكي جامعه در سطح ملي و بين المللي را نسبت به اين پديده افزايش داده است. 
اهداف:

با ضرورت هاي پيش گفته پنجمین كنفرانس جامع مديريت و مهندسی سيلاب با هويتي ملي، مستقل و بدون تعلق به تفكر و ارگاني خاص و با هدف هم انديشي و انتقال تجارب خبرگان داخلي و خارجي در حيطه مديريت سيلاب، تعامل موثر دانشگاهيان و مسئولان، آموزش و آگاهي بخشي و ارتقاء‌ ظرفيت هاي انساني، همگرا نمودن نگرش نهادها در پياده سازي مديريت و مهندسی سيلاب، شناسايي خلاء هاي پژوهشي در مديريت سيلاب تشكيل شده است

محورهای کنفرانس:

خدمات مهندسی برای مدیریت سیلاب

  • مدل‌سازی سیلاب در حوضه‌های آبریز کوچک و کوهستانی
  • کاهش مخاطرات سیل در چارچوب مهندسی رودخانه و اقدامات سازه‌ای هدایت، کنترل و مدیریت سیلاب
  • شبیه‌سازی، کنترل و هدایت سیلاب‌های واریزه‌ای
  • شبیه‌سازی شکست سد و مدل‌سازی ریسک آن
  • رویکردهای نوآورانه مدیریت سیلاب
  •  سیلاب و اثرات زیست‌محیطی آن
  •   

 
گزارش برگزاري نشست علمی تخصصی« زمین لرزه­های مخرب فلات ایران و کاهش خطر پذیری سازه­ها»
نشست علمی تخصصی« زمین لرزه­ه ای مخرب فلات ایران و کاهش خطر پذیری سازه­ها » همزمان با هفته کاهش اثرات بلایای طبیعی، در روزهای چهارشنبه و پنج­شنبه مورخ 19 و 20 مهرماه 1396 در محل سالن جلسات ستاد مدیریت بحران ‌شهرداري منطقه 6 تهران واقع در پارک لاله؛ و توسط مديريت آموزش‌هاي كوتاه مدت پژوهشكده سوانح طبيعي، دبیرخانه کرسی یونسکو در مدیریت بلایای طبیعی، کارگروه آموزش، کارگروه مقاوم سازی و بازسازی سازه­های کرسی یونسکو در مدیریت بلایای طبیعی و با مشارکت کمیته ملی زمین و ژئوپارک­های کمیسیون ملی یونسکو جمهوری اسلامی ایران برگزار گرديد.

آگاهی و آمادگی جوامع انسانی در برابر سوانح طبیعی و غیرطبیعی یک امر حیاتی و ضروری در کاهش اثرات مخرب سوانح می­باشد،که نیازمند مشارکت و تداوم همکاری­های برنامه ریزی شده و منسجم در تمامی سطوح محلی، ملی و منطقه­ ای است.
13اکتبر برابر با 21 مهر روز جهانی کاهش اثرات بلایای طبیعی است. با توجه به دومین هدف سند جهانی سندای برای کاهش خطر پذیری سوانح مبنی بر کاهش چشمگیر تعداد افراد متاثر از سوانح در سطح جهانی شعار امسال این روز «خانه ایمن و پیشگیری از آوارگی بعد از سانحه» تعیین شده است. در سال های اخیر ایمن سازی شهرهای کشور در برابر حوادث و سوانح غیر مترقبه مورد توجه قرار گرفته است. مدیریت شهری در سرتاسر کشور ناگزیر است برای کاهش اثرات بلایای طبیعی در شهرها، از کارایی بسیار بالایی برخوردار باشد و آن را با گذشت زمان افزایش دهد؛ همچنین، همواره روش های مدیریت و فناوری های موجود را به ویژه در مورد ایمن سازی خدمات تأسیسات و ساختمانهای شهر بهبود بخشد و به هنگام نماید.
ابعاد وسیع خسارات و تلفات ناشی از بلایای طبیعی در شهرهای گوناگون جهان سبب شده است پژوهش های کاربردی گسترده ای در زمینه بهینه کردن ایمن سازی شهرها انجام گیرد. از سوی دیگر، روش های مقابله با بلایای طبیعی و ایمن سازی شهرها، افزایش کارایی روش های مقابله با بلایای طبیعی و ایمن سازی شهری را ضرورت بخشیده است

بنابراین آشکار است که پژوهش های کاربردی در امور مربوط به ایمن سازی شهرها در برابر بلایای طبیعی سبب افزایش ابتکارات در طراحی ها و یافتن بهترین سیاست ها و کارآترین و با صرفه ترین روش ها و فناوری­ها خواهد شد. برای دستیابی به این هدف، گنجاندن برنامه های کاهش آسیب پذیری شهروندان و جامعه که در معرض مخاطرات و بلایای طبیعی هستند در طرح های توسعه شهری ضرورت دارد. در این هفته تمامی مراکز علمی، اجرایی و دست­اندرکاران مقابله با سوانح سعی در ارائه دستاوردهای خود به منظور ارتقاء سطح آگاهی و هم­افزایی جامعه را داشته و تلاش می­کنند تا اقدامات کارآمدی در راستای کاهش خسارات و تلفات ناشی از سوانح انجام دهند. به همین منظور پژوهشکده سوانح طبیعی و کرسی یونسکو در مدیریت بلایای طبیعی با برگزاری نشست علمی تخصصی« زمین لرزه­ه ای مخرب فلات ایران و کاهش خطر پذیری سازه­ها » تلاش می­نماید سهمی تاثیر گذار در این امر خطیر داشته باشد.

در این نشست تعدادکثیری از مسئولین و دست­اندرکاران حوزه مدیریت بحران، متخصصین و کارشناسان دستگاه­های اجرایی کشور حضور داشته و از مباحث علمی و تخصصی آن که توسط اساتید و مدعوین ارائه گردید بهره­ مند شدند. در این نشست ابتدا جناب آقای مهندس جزایری ضمن خوش­آمد گویی به معرفی پژوهشکده سوانح طبیعی و کرسی یونسکو در مدیریت بلایای طبیعی پرداختند و فعالیت­های آنها را تشرح نمودند. سپس سرکار خانم دکتر گزانی مدیر گروه علوم طبیعی و دبیر کمیته ملی زمین و ژئوپارک­های کمیسیون ملی یونسکو جمهوری اسلامی ایران در مورد اهداف و عملکرد کمیسیون ملی یونسکو در راستای توسعه فعالیت­های آموزشی و پژوهشی علوم زمین در سطح ملی، منطقه­ ای و بین­ المللی در جهت تعیین راهکارهای موثر برای رویارویی و کاهش ریسک بلایای طبیعی سخنرانی نمودند. در ادامه اساتید نشست، سخنرانی تخصصی خود را به شرح زیر ارائه کردند.

جناب آقای دکتر قیطانچی استاد برجسته و پیشکسوت موسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران در رابطه با خصوصیات زمین لرزه­های مخرب فلات ایران مطالب خود را بیان نمودند. 

سپس جناب آقای مهندس جعفری مدیر کارگروه مقاوم سازی و بازسازی سازه­های کرسی یونسکو در مدیریت بلایای طبیعی در رابطه با مدیریت کاهش خطرپذیری زلزله و آسیب­پذیری و عملکرد لرزه­ای سازه­ها مطالبی را ارائه نمودند. در سخنرانی آخر نیز جناب آقای دکتر قاسمی عضو هیات علمی دانشگاه آزاد در موضوع بررسی تغییرات آیین­نامه­های طراحی ساختمانها در برابر زلزله مطالبی را بیان نمودند.

گزارش برگزاري سمینار آموزشی « مدیریت خطر پذیری سوانح طبیعی»
در پنجمین دوره کشوری توان­افزایی سرپرستان شبانه روزی دانشگاه فرهنگیان
استان آذربایجان شرقی – تبریز
سمینار آموزشی«مدیریت خطر پذیری سوانح طبیعی» در پنجمین دوره کشوری توان­ افزایی سرپرستان شبانه روزی دانشگاه فرهنگیان، در روز دوشنبه مورخه 20/06/1396 و در محل سالن جلسات پردیس دخترانه فاطمه ­الزهرا (ع) دانشگاه فرهنگیان واقع در استان آذربایجان شرقی شهر تبریز توسط مديريت آموزش‌هاي كوتاه مدت پژوهشكده سوانح طبيعي، کارگروه آموزش کرسی یونسکو در مدیریت بلایای طبیعی و معاونت دانشجویی دانشگاه فرهنگیان برگزار گرديد.

 
با توجه به ضرورت دستیابی به ایمنی پایدار در مراکز آموزشی از طریق کاهش ریسک بروز بحران‌های طبیعی، بهبود وضعیت و ارتقاء سطح آمادگی و پاسخ موثر به سوانح و حوادث در محیط­های تجمع انسانی به ویژه فضاهای آموزشی و خوابگاهی، همراه با حفظ و صیانت از دانشجو معلمان و ارتقای سطح ، بهره‌مندی از محیط آموزشی مطلوب و ایجاد محیط‌های کاری بدون آسیب و آلاینده زیست‌محیطی و در نهایت تحقق اسناد بالادستی دانشگاه، برنامهراهبردی دانشگاه فرهنگیان، سند چشم‌انداز 20 ساله جمهوری اسلامی ایران، منویات مقام معظم رهبری و اسناد بین المللی کاهش خطر پذیری، دوره مذکور با حضور معاون محترم طرح و برنامه و توسعه منابع دانشگاه فرهنگیان جناب آقای دکتر خاکی، ریاست محترم پژوهشکده سوانح طبیعی و کرسی یونسکو در مدیریت بلایای طبیعی جناب آقای مهندس سید عباس جزایری، معاون محترم دانشجویی دانشگاه فرهنگیان سرکار خانم دکتر علی­نژاد و سایر مقامات و مسئولین دانشگاه آغاز گردید.
این دوره آموزشی پیرو تفاهم نامه مشترک فی­مابین پژوهشکده سوانح طبیعی و دانشگاه فرهنگیان به منظور، انتقال تجربیات و آشنایی با اسناد جهانی کاهش خطرپذیری در زمینه برگشت پذیری و تاب آوری مراکز آموزشی در معرض سوانح و حوادث و کاهش اثرات ناشی از سوانح  و حوادث برگزار شده و در این دوره موضوعات زیر توسط اساتید ارائه گردید:
1-    معرفی پژوهشکده سوانح طبیعی و کرسی یونسکو در مدیریت بلایای طبیعی
2-    تاریخچه مدیریت سوانح در کشور و درس­های آموخته شده از سوانح مهم اتفاق افتاده در چند ده اخیردر کشور
3-    اشاره به محورهای مورد نظر همکاری مشترک در تفاهم نامه فی مابین پژوهشکده سوانح طبیعی و  دانشگاه فرهنگیان
4-    مروری براسناد جهانی کاهش خطر پذیری و الویت­های سند جهانی سندای
5-    تعاریف: برگشت­پذیری، کاهش خطرپذیری و مدیریت کاهش خطرپذیری  
6-     مدیریت شرایط اضطراری (اهداف- ویژگی­ها – انواع و....)
7-    تقسم بندی شرایط اضطراری
8-    دستورالعمل هاي آمادگي و واکنش اضطراري
9-    پياده‏سازي مدیریت شرایط اضطراري
10-                        اقدامات و فعالیتهای دانشگاه فرهنگیان در حوزه مدیریت شرایط اضطراری
11-                        اهداف و ماموریت­های اصلی مدیریت خطرپذیری سازه­ها
12-                        شناسایی عوامل خطرآفرین در ساختمان­های آموزشی، خوابگاه­های دانشجویی و سایر فضاهای دانشگاه فرهنگیان
13-                        نحوه ارزیابی آسیب پذیری

 

تازه ها

بسمه تعالي

سمينار آموزشي

مديريت خطرپذيري ( ريسك ) مخاطرات طبيعي در شهرهاي بزرگ و كلانشهرها 

با  رويكرد بررسي چالشهاي موجود، مداخلات جريان‌ها و كنش ها و با تاسي از تجارب موفق جهاني

به گزارش روابط عمومي پژوهشكده سوانح طبيعي همايش يك روزه مديريت خطرپذيري ( ريسك ) مخاطرات طبيعي در شهرهاي بزرگ و كلانشهرها مورخ 5 مرداد 1395 در سالن اجتماعات بنياد مسكن انقلاب اسلامي توسط پژوهشكده سوانح طبيعي با همكاري كرسي يونسكو در مديريت سوانح طبيعي و بنياد مسكن انقلاب اسلامي برگزار گرديد.

اين همايش با هدف تبادل دانش و افزايش آگاهي در حوزه مديريت خطرپذيري شهرهاي بزرگ در مواجهه با مخاطرات طبيعي براي مديران، پژوهشگران و كارشناسان سازمان‌هاي ذي‌ربط و متولي مديريت شهري و مديريت بحران شهرها برگزار گرديد. در ضرورت رويكرد و توجه به مسئله مديريت خطرپذيري مخاطرات طبيعي كلانشهرها با اين نگاه مواجه هستيم كه بيشترين جمعيت كره زمين در كشورهاي در حال توسعه و فقير در شهرها تجمع يافته‌اند و همچنان روند اين افزايش سير صعودي دارد. سكونتگاه‌هاي شهري كه رشد يافته كانونهاي اوليه زيستگاهي هستند، معمولا از نظر خاستگاه در مناطقي آسيب‌پذير از نظر ژئولوژيكي، هيدرولوژيكي و اقليمي به وجود آمده اند. به طور مثال شهر تهران در گستره‌اي از صفحات زمين‌شناسي لرزه‌خيز با گسل‌هاي فعال شكل گرفته و رشد و توسعه يافته است. در مناطق آسيب‌پذير با رشد جمعيت، ريسك (خطرپذيري) شهر و هر آنچه در آن وجود دارد، در برابر بروز مخاطرات طبيعي افزايش مي‌يابد. حتي گاهي اوقات ميزان اين آسيب‌ها به مراتب بيشتر از شهرهاي كوچك مقياس خواهد بود. بنابراين لزوم تدبير و انديشه براي حفاظت از شهروندان و ساكنان، دارايي‌ها، امكانات، تاسيسات و ساير ارزش‌هاي مادي و معنوي اين سكونتگاه‌ها از تعقل و درايت مديران، مسئولان حاكميتي، دولتي و شهري حكايت دارد. در اين همايش عوامل و عناصري كه ميزان خطرپذيري شهر در برابر سوانح طبيعي را افزايش مي‌دهند سخن گفته شده و مورد بررسي و كنكاش قرار گرفت. اين عناصر از جمله عوامل طبيعي،  عوامل ساختاري (قوانين، طرح و برنامه‌هاي توسعه‌اي)، عوامل فرهنگي و عوامل فيزيكي و كالبدي بودند.

همايش با سخنراني آقايان سيد عباس جزايري؛ رئيس پژوهشكده و مركز آموزش عالي علمي كاربردي سوانح طبيعي، احمد مجيد مشاور وزارت راه و شهرسازي و معاون اسبق وزارت مسكن و شهرسازي، محمد امين آكدوغان؛ مشاور فني دفتر برنامه اسكان بشر سازمان ملل با موضوع ، حمزه شكيب؛ رئيس دانشكده عمران دانشگاه تربيت مدرس، سيد جواد حق‌شناس؛ معاون امور مسكن شهري بنياد مسكن انقلاب اسلامي، مجيد عبدالهي؛ مديركل امور مسكن شهري سازمان شهرداري‌ها و دهياري‌ها، بيژن ياور؛ متخصص مديريت بحران  در محورهاي " پيشنهاد برنامه‌اي براي كاهش ريسك لرزه‌اي كلان شهر تهران"، "تاب آوري شهرها و مديريت خطرپذيري شهرها"، " بررسی عوامل کالبدی و فیزیکی موثر بر مدیریت کلانشهر ها "،"حفظ و احياي بافت‌هاي كهن شهري به مثابه حفظ هويت و فرهنگ"، " نقش و جايگاه مديريت شهري در تاب آوري شهرها در برابر حوادث طبيعي "، " آموزش و نظام پايش مستمر هوشمند خطرپذيري شهري به عنوان اركان اساسي- مديريت جامع بحران با رويكرد مديريت جامع خطرپذيري شهري " ادامه پيدا يافت.

پس از هر سخنراني تبادل نظر و جلسه پرسش و پاسخ بين شركت‌كنندگان و سخنران و همچنين ساير مديران حاضر در همايش برگزار گرديد. همايش تخصصي مديريت خطرپذيري كلانشهرها در ساعت 16 پايان يافت.

-------------------------------------------------------------------

 

بسمه تعالي

به گزارش روابط عمومی پژوهشکده سوانح طبیعی پنل تخصصی عملکرد شهرداری ها در حوزه بلایا و سوانح طبیعی در نخستين اجلاس جهاني شوراها و شهرداران 2016   که روز هاي 30 و 31 تیر 1395 برگزار گردید، به مسأله مدیریت شهری و نقش آن در تاب آوری شهرها در برابر سوانح و همچنین نقش هوشمندسازی نظام شهری در کاهش خطرپذیری شهرها پرداخته شد.

اين نشست در روز نخست اجلاس در ساعت 14:30 شروع گرديد. شرکت کنندگان حاضر در این پنل از اعضای شوراهای شهری، شهرداری های سراسر کشور از جمله شهردار گرگان و معاونت ترافیک شهر تهران و ... حضور یافتند. در ابتدا رئیس محترم پژوهشکده سوانح طبیعی جناب آقای سید عباس جزایری در خصوص اهمیت توجه به مدیریت خطرپذیری و مدیریت بحران در شهرهای بزرگ به عنوان منابع جمعیتی و شریان های اقتصادی و اجتماعی یک کشور و لزوم ایمن سازی و اتخاذ تدابیر لازم جهت کاهش آسیب پذیری ها ارائه سخنرانی نمودند. سپس آقای دکتر مجید عبدالهی مشاور و استاد پژوهشکده سوانح طبیعی و مديركل سازمان شهرداري ها و دهياري ها و عضو هيأت علمي دانشگاه علامه طباطبايي در حوزه مباحث مفهوم تاب­آوري شهري، ديدگاه‌هاي نظري در مديريت بحران شهري، تبيين وظايف و ماموريت‌هاي مديريت شهري، اصول و رويكردهاي پايه در تاب­آوري شهري و ماموريت‌هاي مديريت شهري در ايران در حوزه تاب آوري و همچنین تحليل قوانين و مقررات مديريت بحران از منظر مديريت شهري در ايران و دنيا بیان گردید.

آقای دکتر بیژن یاور صاحب‌نظر و متخصص مديريت ريسك و عضو همکار انستیتو مدیریت بحران کشورهای جنوب آفریقا نیز در خصوص مفاهیم خطر، آسیب­پذیری، خطرپذیری های موجود در یک شهر و نقش آموزش و نظام پايش مستمر هوشمند خطرپذيري شهري که به عنوان اركان اساسي مديريت جامع بحران می باشند سخنرانی نمودند.

نشست تخصصی عملکرد شهرداری ها در حوزه سوانح طبیعی پس از استماع نظرها و دیدگاه های شرکت کنندگان و پاسخگویی به سوالات آنها در ساعت 16:30 پایان یافت.

 

 

-------------------------------------------------------------------

انعقاد تفاهم‌نامه همكاري علمي، پژوهشي و آموزشي ميان پژوهشکده سوانح طبیعی و قطب علمي تحليل فضايي و مخاطرات طبيعي دانشگاه خوارزمي

به گزارش روابط عمومي، پژوهشکده سوانح طبیعی و قطب علمي تحليل فضايي و مخاطرات طبيعي دانشگاه خوارزمي در تاريخ 25/03/95 تفاهم‌نامه‌اي با هدف بهره‌گیری از امکانات علمی، تخصصی، تجهیزاتی و ارتقاء مطالعات و طرح‌های پژوهشی و آموزشی به منظور در حوزه پدیده تغییر اقلیم و سوانح و پيامدهاي ناشی از آن منعقد نمودند.  

بر اين اساس و با توجه به جهانی بودن پدیده تغییر اقلیم و آسیب‌های ناشی از آن، لزوم توجه جدی به این موضوع چه در سطح ملی و چه در سطح منطقه‌ای و جهانی ضروری است. اتفاقاتی که طی سال‌های اخیر در اقلیم و منابع آب کشور رخ داده و آثار آن با گرم شدن هوا، کاهش نزولات، خشکسالی‌های متناوب و رواناب رودخانه‌ها کاملا محسوس است، نشان می‌دهند که کاهش منابع آب کشور و تغییر اقلیم باید به عنوان یک اصل پذیرفته شود. نتایج تحقیقیات و مطالعات ملی و بین‌المللی نیز چشم انداز نگران کننده‌ای را برای آینده کشور پیش‌بینی کرده‌اند

براساس این تفاهم نامه قطب علمي تحليل فضايي و مخاطرات طبيعي دانشگاه خوارزمي با پژوهشکده سوانح طبیعی برای  طراحی، برنامه‌ریزی و اجرای دوره‌های آموزشی مرتبط و نیز در طرح های پژوهشی، مطالعاتی، آموزشی در حوزه های فنی، مهندسی و مدیریتی با یکدیگر همکاری مشترک خواهند داشت . همچنین برگزاری و پشتیبانی همایش‌ها، سمینارها، گردهمایی‌ها، کارگاه‌های آموزشی و دوره‌های علمی تخصصی با استفاده از ظرفیت‌های آموزشی و اسناد و مدارک علمی و کتابخانه‌ای ، آموزش کارشناس و نیروی انسانی برای اجرای مدیریت بلایای طبیعی ، همکاری در زمینه کرسی های یونسکو از طریق مبادله اساتید ، انتشار کتب، مجلات و مقالات علمی حاصل از نتایج طرح‌های مشترک در زمینه‌های اقليم و پديده‌هاي حوزه فراگير آن و همچنين شبکه سازی و تبادل اطلاعات ،  اجرای پروژه های پایلوت و کوچک ، بالا بردن اطلاعات علمی و عملی دانشجویان مرتبط در بازدیدهای میدانی از آزمایشگاه‌ها و مراکز آموزشی و استفاده از تجهیزات و آزمایشگاه‌های مورد نیاز در مراکز آموزشی، تبادل تجارب و استفاده از توان اساتید و کارشناسان، منابع و اطلاعات علمی، تجهیزات و امکانات از دیگر موضوعات مورد تفاهم میان طرفین بوده است.

 

دانلود مقاله اقتصاد مقاومتی و مدیریت سیلاب

دانلود گزارش برگزاري اولين كنفرانس ملی مديريت مخاطرات در معادن و فضاهاي زيرزميني

گزارش مقدماتي: سیل استان ايلام و  شهرستان كوهدشت

 

استان لرستان(ادامه مطلب)

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

گزارش مراسم رونمایی ازکتاب ترجمه سند جهانی چارچوب سندای برای کاهش خطر پذیری سوانح در سومین کنفرانس ملی مدیریت بحران
در سومین کنفرانس ملی مدیریت بحران که در روزهای24 و 25 آبان‌ماه جاری در برج میلاد تهران برگزار شد از کتاب ترجمه سندجهانی چارچوب سندای برای کاهش خطرپذیری سوانح با حضور معاون اول رئیس¬جمهور جناب آقای دکتر جهانگیری و وزیر کشور جناب آقای دکتر رحمانی فضلی رونمایی شد. این کتاب با تلاش بخش آموزش¬های کوتاه مدت پژوهشکده سوانح طبیعی و با همکاری سازمان مدیریت بحران کشور تهیه و تدوین گردیده؛و امید است با بهره‌گیری از دانش، تجربیات و اسناد جهانی گام¬هایی موثر در ارتقای سطح دانش آمادگی و مقابله با سوانح و بلایای کشور برداشته شود.


جملات قصار
عادت بد، اول مسافر است، دوم مهمان، و دست آخر صاحبخانه. مثل مجارستاني
نظر سنجي
نظر خود را درباره خدمات سايت بفرمائيد ؟


لينك هاي مفيد

 

اوقات شرعي
آمار سايت
بازدید این صفحه 59950
بازدید کننده امروز 0
بازدید کننده دیروز 0
کل بازدید های سایت 69222

طراحی سایت پافکو